Ankara'da Profesyonel Avukatlık Hizmeti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016’nın 10 aylık araştırmasına göre başkentte boşanma oranları geçtiğimiz yılın ilk

Ankara'da Profesyonel Avukatlık Hizmeti
Ankara'da Profesyonel Avukatlık Hizmeti ali

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016’nın 10 aylık araştırmasına göre başkentte boşanma oranları geçtiğimiz yılın ilk 10 ay’ına nazaran %6 oranında artış gösterdi. Boşanma davaları için avukatlara başvuranların sayısı her geçen gün artarken Ankara avukat sayısı da diğer şehirlerin barolarının üstüne çıktı. Ankara Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi mezunlarının büyük bir çoğunluğunun mesleklerine Ankara’da başlama ve devam etme oranları geçtiğimiz yıllara oranla da artış gösterirken, son veriler avukatların ve avukat adaylarının aile hukuku ile ilgili davalara yöneldiğini ortaya çıkardı.

Ülkemizde boşanma davalarının her yıl bir önceki yıla nazaran % 8 artış gösterdiğini göz ardı etmezsek, ülkemizde boşanma davası avukatlarına daha fazla ihtiyç olduğu da daha çok ortaya çıkacaktır. Başkent Ankara’nın siyasetin merkezi olmasının da etkili olmasıyla hukuki dallarda iş oranları diğer şehirlere nazaran daha fazla. Ülkemizin metropol kenti olan İstanbul’da bile avukatlar için ortalama yıllık boşanma davası alma sayısı 9 iken, Ankara’da bu sayı 14’e kadar yükseliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da uzman sosyologları yardımıyla ülkemizdeki boşanma oranlarının azaltılması için tüm gayretleri gösterirken, Ankara Barosu’nda görevli avukatlarla da iletişime geçerek, boşanma davalarında aile bireylerinin arada şiddet, aldatma vb. durumlar olmadığı zaman ilk olarak barıştırılması hususu için seminerini verdi. Ülke dışından da boşanma davalarının artış gösterdiğine dikkat çeken Türkiye İstatistik Kurumu, yurtdışında yapılan boşanmalar için Türkiye’deki avukatlara günlük 200-250 arası telefon geldiğini belirtti.

Yurtdışında yapılan boşanma davaları ile ilgili olarak da ayrı bir bilgi yayınlayan Türkiye İstatistik Kurumu, tanıma ve tenfiz davası için arayanların sayılarında da gözle görülür bir gelişme olduğunu açıkladı. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın tanıma ve tenfiz davaları hakkında pek bilgi sahibi olunmadığını belirten TÜİK yetkilileri, önlem alınmazsa gelecek yıllarda boşanma oranlarının daha artacağını bildirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ise boşanmalarla ilgili çalışmalarının sonuç vereceği ise belirsizliğini koruyor. Uzman sosyologlar, bakanlık politikalarının kısa vade için geçerli olduğunu gelecek dönemde pek işe yaramayacağını dile getiriyor. Bakanlık ise çalışmaların yenilik kazanarak devam edeceğini söylüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.