Garanti Bankası Konut Kredisi Hesabı

Konut sektörü her ne kadar son dönemlerde hız kazansa da, son birkaç yılda yaşanan ekonomik gelişmeler, kredi faiz oranlarının artmasına sebep olmuş, ev sahibi olmak isteyenleri hayal kırıklığına uğratmıştır.

Garanti Bankası Konut Kredisi Hesabı
Garanti Bankası Konut Kredisi Hesabı ilker

 

 

Hükümetin ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik başlattığı yeni kampanya ise devlet destekli konut hesabıdır. Bu hesabı kullanarak en az 3 yıl boyunca para biriktiren vatandaşlara, devlet desteği uygulanmaktadır.

Hem ev satın almak hem de birikim yapmayı alışkanlık haline getirmek için bu tür bir uygulamaya başvurulmaktadır. Ayrıca çok sayıda vatandaşı kira derdinden kurtaracak yeni bir teşvik paketi olarak karşımıza çıkıyor. Konut hesabı açan ve vatandaşların ev sahibi olmasını isteyen bankalardan biri de Garanti Bankası’dır.

Garanti konut hesabına başvuru yapabilmek için üzerinize kayıtlı bir evin bulunmaması oldukça önemlidir. Aylık ve 3 aylık ödeme seçeneklerine göre hazırlanan konut hesabında, toplam biriken paraya yüzde 20 oranında devlet katkısı verilmektedir. Hiçbir şekilde yaş sınırlaması bulunmayan konut hesabı, çocuklar için de açılabilir. Garanti Bankası konut hesabı için gerekli olan şartların diğerleri ise şu şekildedir;

Garanti konut hesabı, bir anlamda mevduat hesabı özelliği taşımaktadır. Bu hesap aracılığıyla en az 3 yıl vade ile açtırılabilir. Ancak daha uzun vadeli olarak da bu hesabı açmak mümkün.

Garanti konut hesabının ödemeleri; aylık ve 3 aylık dönemler olarak hazırlanır. Konut hesabı için aylık ödemeler en az 250 TL, en fazla ise 2500 TL olarak yapılmaktadır. 3 aylık dönemde ödenmesi gereken minimum tutar 750, maksimum ise 7500 TL'dir.  

Garanti Bankası konut hesabının en önemli özelliklerinden biri de bu hesaba toplu para yatırılabiliyor olmasıdır. Ancak bu işlemi yapmak sadece bir kereye mahsustur. Toplu para yatırma işlemi, hesap açma sürecinde yapılmaktadır.

Konut hesabına para eklemek için sürekli bankaya gitmenize gerek bulunmuyor. Otomatik ödeme talimatı vererek, para yatırma işlemini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığını kullanarak hesaplar arası geçiş yapabilirsiniz.

Garanti Bankası konut hesabı açtıran ve ödemelerini aylık bir biçimde yapan kişilerin, zor durumlarda en fazla 3 defa para çekme hakkı bulunuyor. Yatırma işlemini 3 aylık yapan kişiler ise en fazla bir defaya mahsus para çekebilir.

Konut hesabına verilen devlet desteğinin limiti bellidir. Hesap açtıran vatandaşlara devletin yapmış olduğu destek en fazla 15 bin TL'dir. Devletten bu oranda destek alabilmek için ödemelerinizi mutlaka düzenli olarak yapmalısınız. Aksi takdirde alacağınız destek tutarı düşük olacaktır.

Konut hesabı açarak birikim yapan kişilerin, sürecin sonunda ev satın alması halinde en fazla 6 ay içinde devlet desteği için başvuru yapması gerekir. Bu süre zarfında başvuru yapan kişilerin hesabına para anında aktarılır.

Kaynak: Konut Haberleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Fenerbahçe-Beşiktaş Maçını Canlı İzle,Lig Tv İzle.. İDDİA TAHMİNİ
Fenerbahçe-Beşiktaş Maçını Canlı İzle,Lig Tv İzle.. İDDİA TAHMİNİ