Genç Odası Tasarımında Dikkate Edilmesi Gereken Unsurlar

Genç odası tasarımı ile ilgili ebeveynlerin en çok araştırdığı başlıklardan bir tanesi, ergenlik çağındaki gencin nasıl bir odası olması gerektiği ile ilgilidir. Her ne kadar gençler kendi tercihlerini kendileri yapacak yaşta olsalar da ebeveynlere bazı önemli detayları düzenlemek gibi işler düşmektedir.

Genç Odası Tasarımında Dikkate Edilmesi Gereken Unsurlar
Genç Odası Tasarımında Dikkate Edilmesi Gereken Unsurlar vadi

Genç odası tasarımı ile ilgili ebeveynlerin en çok araştırdığı başlıklardan bir tanesi, ergenlik çağındaki gencin nasıl bir odası olması gerektiği ile ilgilidir. Her ne kadar gençler kendi tercihlerini kendileri yapacak yaşta olsalar da ebeveynlere bazı önemli detayları düzenlemek gibi işler düşmektedir. Genç odalarının duvar boyalarından / duvar kağıtlarından, oda mobilyasına, duvar dekorasyon öğelerinden, yer döşemesine ve halısına kadar pek çok detayı bulunmaktadır. Oda dekorasyonu, tabandan tavana tüm alanı bir bütün olarak değerlendirmek sureti ile gerçekleştirilmelidir. Bunun için öncelikle alan analizi yapılmalı ve odanın büyüklük durumuna uygun mobilyalar tercih edilmelidir.

genç odası

Genç Odası Tasarımında Dikkate Edilmesi Gereken Unsurlar

Odayı dekore ederken ilk ve öncelikli olarak çocuğunuzun ilgi – beğenilerini dikkate almalısınız. Kendi zevkiniz çoğunlukla yönlendirici olabilmektedir. Buna mahal vermemek adına çocuğunuz gibi düşünerek hareket etmelisiniz. Odanın genişlik ve yüksekliğine göre mobilya tercihi yapmanız da son derece önemlidir. Şayet alan dar ise geniş mobilyalar yerine ince ve modern görünümlüleri seçebilir ve raylı dolap sistemlerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Genç odası kaç kişinin kullanacağı da mutlaka hesaba katılması gereken bir detaydır. Kardeşlerin (kız ve erkek, iki kız ya da iki erkek çocuk olması fark etmez) ortak kullanacağı mobilyalar dışındaki şahsi alanları için tek tip bir tasarım düşünmek yerine, her birinin ilgi alanına yönelik dizayn yapmanız efektif olacaktır. Gençlerin pek çoğu ergenlik dönemlerinde vakitlerinin çoğunu evde değerlendirir. Bu dönemde odalarına karşı aidiyet duygusu geliştirmeleri, ilerideki erişkinlik yıllarında dahi etkisini gösterecek ve devam ettirecektir.

Odaların ışıklandırması, dikkat edilmesi gereken bir diğer detaydır. Ders çalışma, sınavlara hazırlanma, kültür – sanat dergileri okuma gibi faaliyetler sırasında gencin gözlerinin bozulmaması için seçilecek aydınlatma üniteleri, odadaki doğru konumlara yerleştirilmelidir. Işıklar ne çok parlak ne de çok sönük – mat olmalıdır. Duvar ve zemin dekorasyonu konusunda ise gencin sağlığını riske atmayacak malzemeler kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu nedenle duvar kağıdı – duvar boyalarının hava alan modellerini tercih edebilir ve zemin kaplaması olarak antibakteriyel halı çeşitlerini düşünebilirsiniz. Tüm ürünlerimizi görmek ve daha detay almak için web sitemize bekleriz. www.raykonsept.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.