Hayvanların özel dünyası

Hayvanlar aleminden köpeklerin diş bakımlarının ihmale gelmemesi şeklinde doktor tavsiyeleri önemlidir. Diş fırçalama süreci biraz zorlayıcı olabilmektedir. Özellikle diş fırçalamak köpeklere yeni yeni öğretiliyorsa...

Hayvanların özel dünyası
Hayvanların özel dünyası vadi

 

 

Hayvanlar aleminden köpeklerin diş bakımlarının ihmale gelmemesi şeklinde doktor tavsiyeleri önemlidir. Diş fırçalama süreci biraz zorlayıcı olabilmektedir. Özellikle diş fırçalamak köpeklere yeni yeni öğretiliyorsa... Fakat her iki aşamada da sabırlı olunmalıdır. Köpeğinize diş fırçalatırken kendinizde aynı uygulamayı göstererek ona örnek olabilir aynı zaman da diş fırçalama süreci keyifli hale getirilebilir. Bu esnada köpeğiniz belki durumdan istifade etmek isteyebilir. Bu noktada köpeğinizin diş sağlığına özen gösterirken köpeğinizi çokta fazla rehin almamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü her diş fırçalama süreci kabus olabilir. Köpeğinizin bu süreçte başını, sırtını okşayarak ona destek olabilirsiniz ve iyimser olduğunuzu gören köpeğiniz zamanla size zorluk çıkarmadan dişlerini fırçalatabilir.

 

Diş fırçalama sürecini kabus olmaktan kurtaracak püf noktalar

 

Köpekler için olan diş macunlarının tadı köpeklerin seveceği tatlar içermektedir. Bu sebeple diş fırçalamaya koyulmadan önce köpeğinizin diş macununu tatmasına izin verebilirsiniz. Eğer sevmediyse onu bir daha tatmak istemeyecektir. Bunun için aceleci davranılmamalı ve başka bir macun denenmelidir. Bu durum ise bir kaç güne yayılmalıdır. Sevdiği tatta bir diş macununu bulana kadar düzenli diş fırçalama işlemine girilmemelidir. Sevilen diş macunun bulunmasının ardından parmak ucuna konulan bir miktar macun köpeğin ön dişlerine yavaşça sürülerek masaj yapılmalıdır. Bu esnada köpeğinizi sevin, okşayın ve dişlerine macunu sürdürdüğü için onu ödüllendirin.

 

Köpeğinizin diş macununun tadına alıştığından emin olmanız halinde bir diş fırçası yardımıyla yada sünger yardımıyla düzenli olarak günlü dişlerini fırçalama uygulamasına geçiş yapabilirsiniz. Yalnız belirtilmelidir ki diş fırçasının kılları onu rahatsız edebilir. Diş fırçasından rahatsız olduğunu hissettiğiniz anda onu zorlamayın ve süngere yönelebilirsiniz. Sünger damaklarını da acıtmayacağından onu daha az rahatsız edecektir yada hiç etmeyecektir. İlk başlarda macun ile birlikte, süngere ve diş fırçasına alışması muhakkak zaman alabilir. Diş fırçalama uygulamasının rutin değer kazanması açısından bu maddelere köpeğiniz alışması son derece önemlidir.

 

Diş fırçası üzerinde bulunan macunu yalamak isterse buna izin vermelisiniz. Böylece köpeğiniz diş fırçasının tırtıklı yüzeyinin de farkında olacak ve alışma aşamasında bir adım daha ileri gidilebilir. 1 hafta boyunca alışma aşaması süre gelebilir. Bu esna da sabırlı olmak önemlidir. Diş fırçası üzerinde ki macunu yaladığında ona kızmayın aksine onu ödüllendirin. Sonuçta hayvanlarda insanlarda sevildikleri sürece öğrenirler. Köpekler de ne kadar övülür ne kadar sevilirse o kadar da öğrenmeye meyilli olacaklardır. Köpeklerin diş bakımı bu ölçüde olması gereken seviyeye gelecektir. 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..