İSTANBUL’UN PARK SORUNUNA VODAFONE’DAN AKILLI ÇÖZÜM

Vodafone ve Huawei'nin dünya çapında başlattığı "TechCity" (Teknoloji Şehri) projesi kapsamında seçilen İstanbul’da canlı akıllı park çözümü ilk kez test edildi. Dar Bantta Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilencanlı araç testinde, park eden aracın bilgisi başarıyla takip edildi.

İSTANBUL’UN PARK SORUNUNA VODAFONE’DAN AKILLI ÇÖZÜM
İSTANBUL’UN PARK SORUNUNA VODAFONE’DAN AKILLI ÇÖZÜM vadi

 

 

 

1 Kasım 2016 - Vodafone ve Huawei işbirliğiyle hayata geçirilen “Teknoloji Şehri İstanbul” (TechCity) projesi kapsamında ilk pilot uygulama, Dar Bantta Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildi. Dar Bantta Nesnelerin İnterneti teknolojisine dayalı “Yarına Hazır Park Çözümleri”ni ilk olarak Mart ayında Dijital Dönüşüm Zirvesi’nde tanıtan Vodafone, bu çözümlerin ilk canlı testini de İstanbul’da gerçekleştirdi. Vodafone ve Huawei işbirliğiyle yapılan test için asfalt altına sensör yerleştirilerek park halindeki arabanın bilgisi başarıyla takip edildi. Test sonucunda akıllı telefon uygulamasıyla park yerinin boş ya da dolu olduğu bilgisini uzaktan izlemek mümkün oldu.

 

Park yerini önden rezerve etmek mümkün olacak

 

Dar Bantta Nesnelerin İnterneti teknolojisine dayanan Vodafone Akıllı Park Sistemi ile hem park yerinin durumu canlı olarak anında takip edilebiliyor, hem de gidilecek lokasyondaki park yeri daha oraya varmadan bir uygulamayla rezerve edilebiliyor. Sistem, park yerini rezerve eden aracı tanıyor ve sadece o aracın girmesine izin veriyor. Sistemin bu özelliği sayesinde İstanbullular gidecekleri lokasyondaki park yerini istedikleri yerden rezerve etme imkânına sahip oluyor. Böylece, park yeri ancak rezerve edildikten sonra kullanılabiliyor.

 

Mallik Rao: İstanbul diğer şehirlere örnek olacak

 

Türkiye’de ilk kez canlı olarak uygulanan Akıllı Park Sistemi’ni değerlendiren Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, şunları söyledi:

 

“Vodafone olarak, tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin gelişimine öncülük ediyoruz. Huawei ile global çapta başlattığımız Teknoloji Şehirleri projesi kapsamında Madrid’den sonra İstanbul’u örnek olarak belirlemiştik. 5G teknolojisine geçişte kritik bir adım olan Dar Bantta Nesnelerin İnterneti teknolojisinin geliştirilmesinde Türkiye ve dünyada önemli rol oynuyoruz. İlk olarak Dijital Dönüşüm Zirvesi’nde Türkiye ile kez tanıştırdığımız bu teknolojiyi İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak şekilde sunmak için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz canlı araç testiyle İstanbul’un park sorununu rahatlatmaya yönelik ilk adımı attık. Dar Bantta Nesnelerin İnterneti, uzun erimli mobil bağlantıya ve düşük enerji tüketimine ihtiyaç duyan nesneler için uzun pil ömrü ve geniş kapsama alanı sunan, düşük maliyetli bir LPWA (Low Power Wide Area – Düşük Enerjili Geniş Alan) teknolojisi olarak tanımlanıyor. Vodafone olarak, ilerleyen zamanlarda Dar Bantta Nesnelerin İnterneti hizmetlerini sanayi sektörü için elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarının uzaktan okunması, aydınlatma, demirbaş takibi, tarımda ve her türlü sensör izleme gibi faaliyet alanlarında Türkiye pazarına sunacağız. Sadece Teknoloji Şehri olarak seçtiğimiz İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin dijital geleceğine liderlik etme vizyonumuz doğrultusunda yeni nesil iletişim teknolojilerindeki global deneyimimizi de Türkiye pazarına sunmaya devam edeceğiz.”

 

Vodafone Türkiye hakkında

Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu’nun bünyesinde yer alan Vodafone Türkiye, 30 Haziran 2016 itibariyle hizmet sunduğu 22,4 milyon abonesiyle Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir. Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olan Vodafone Türkiye’nin bugüne kadar toplam yatırımları 18 milyar TL’yi aşmıştır. 2010’da Borusan Telekom’u bünyesine katan Vodafone Türkiye, 2011’de de Türkiye’nin en büyük alternatif telekom operatörlerinden Koç.net’i bünyesine dâhil etmiştir. Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda bireylere ve kurumlara mobil ses, sabit ses, mobil internet, ADSL ve fiber hizmetleri sunan Vodafone Türkiye, yaklaşık 3.300’ü aşkın çalışan kadrosu, 1.200’ü aşkın perakende mağazası ve ekosisteminde bulunan 43.000 paydaşı ile faaliyet göstermektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.