Konveyör Sisteminin Avantajları Ve Çeşitleri

Konveyör sistemleri çağımız teknolojisinin ön gördüğü önemli bir araçtır. Madencilikten, tarım ürünlerinin silolara ve ambarlara taşınmasına,

Konveyör Sisteminin Avantajları Ve Çeşitleri
Konveyör Sisteminin Avantajları Ve Çeşitleri ali

            Konveyör sistemleri çağımız teknolojisinin ön gördüğü önemli bir araçtır. Madencilikten, tarım ürünlerinin silolara ve ambarlara taşınmasına, yolcu bagajlarının zahmetsizce nakledilmesine ve fabrikalarda üretim aşamasından, üretilen malların nakliyesine kadar birçok alanda yardımcı olan bu sistemlerin sağladığı avantajlar, oldukça fazladır...

  Konveyör Sistemlerinin Sunduğu Avantajlar

            Modern dünyaya uyum sağlamanın en önemli sırrı, hızdır. Bu hız, yapılacak işlerin pratik ve kolayca yapılmasını gerektirmektedir. Konveyör sistemleri, sunduğu hızlı çalışma prensibi ile modern dünyanın gereklerini yerine getirmektedir.

           Eski çağlarda insanoğlu tamamen kendi gücü ile çalışmaktaydı ve her konuda insan gücüne başvuruluyordu. Bu, yorucu olduğu kadar yapılan işlerin de çok uzun sürede tamamlanmasına neden oluyordu. Makineleşme sayesinde insan gücünden yararlanma, biraz daha azaldı ve insan, yaptığı işlerde bedensel güçten daha çok, zihin gücünü öne çıkardı. İnsanın zihin gücünün yarattığı önemli buluşlardan biri olan konveyör sistemleri sayesinde, artık insanlar daha az yorularak, üretim ve taşıma faaliyetleri daha hızlı yürütülüyor.

  Konveyör Sistemlerinin Çalışma Prensibi Nedir?

            Konveyör sistemleri bir bant üzerinde yer alan konveyör rulosu ile ürünlerin güç sarf edilmeden taşınmasını sağlamaktadır. Buna göre bandın üzerinde yer alan ruloların, gerek bir motora bağlı olarak gerekse eğim ile hareket ettirilmesi ile üzerine yerleştirilen ürünler itilerek taşınır. Bu sistem, taşımada olduğu kadar fabrikalarda uygulanan seri montajda da kullanılmaktadır.

  Konveyör Sistemi Kaç Çeşittir?

            Ve rulolu konveyör sistemleri, tahrikli rulolu konveyör, avare rulolu konveyör ve akordiyon konveyör olmak üzere üç çeşittir. Tahrikli rulolu konveyörde ruloların çalışması, motor gücü ile sağlanır. Avare rulolu konveyörde bir motor sistemi yoktur. Bunun yerine ruloların çalışması eğim ile elde edilir. Akordiyon konveyör ise, açılıp kapanabilen bir bant sisteminden oluşur ve genellikle koli taşımacılığı için kullanılır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
12 kente sarı kodlu uyarı
12 kente sarı kodlu uyarı
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..
‘Duayen’ gazeteci Nazmi Bilgin zıvanadan çıktı: Şerefsizler! Hainler!..