Kovalanırken Daha Uzağa Koşuyoruz

Kovalanırken Daha Uzağa Koşuyoruz
Kovalanırken Daha Uzağa Koşuyoruz vadi

Koşu severler için dünya çapında düzenlenen, hareketli bir bitiş çizgisi olan ve ancak son koşucu, arkasından gelen “Yakalama Aracı”na yakalandığı zaman sona eren Wings for Life World Run'daki deneyimleri inceleyen bir ankete 2400'ü aşkın kişi cevap verdi. Bu araştırma sonunda, dünyanın dört bir yanındaki farklı şehirlerde eş zamanlı olarak koşulan ve her yetenek seviyesinden binlerce koşucunun katıldığı yarıştaki birçok koşucu için kovalanma faktörünün güçlü bir motivasyon kaynağı olduğu sonucuna varıldı.

 

Beklediklerinden daha iyi sonuç elde ettiklerini bildiren katılımcıların %24,3'ü özgün hedefinden 5 kilometre daha uzağa, %38,1'i 5-15 km daha uzağa, %28,7'si 15-30 km daha uzağa ve %8,9'u beklediğinden 30 km daha uzağa koşmuş.

 

Bu bulgular, 2014'te Norveç'te kadınlar yarışını kazanan amatör koşucu Elise Molvik'in bu müthiş derecesiyle de paralellik gösteriyor. O sırada sadece 18 yaşında olan tıp fakültesi öğrencisi Molvik, herkesi şoke ederek, Stavanger'de 54,79 kilometre koştuktan sonra bitiş arabasına yakalanmıştı.

 

Molvik koştuğu mesafeyle ilgili, "Daha önce hiç 30 kilometreden fazla koşmamıştım, bu yüzden bu kadar uzun koşmam çok büyük bir sürpriz oldu. “Yakalama Aracı” yarışı çok heyecanlı kılıyor ve insana ekstra bir motivasyon veriyor. Onu gördüğünüz anda 'bir şey çalmış gibi kaç' diye düşünmeye başlıyor ve bütün gücünüzü ortaya koyuyorsunuz” şeklinde konuştu.

 

Rakamlarla 2016 Koşusu

Geçtiğimiz yıl 203 ülkeden, 130 bin katılımcı, toplamda 1.255.000 kilometre koştu. Geçen sene 12 ayrı saat dilimini kapsayan 34 lokasyondaki koşularda elde edilen tüm gelir, Wings For Life Vakfı’na aktarıldı ve omurilik felcinin tedavisi için araştırmalara fon yaratmak amacıyla kullanıldı. Wings for Life World Run, dördüncü yılında 24 ülke ve 150 binden fazla katılımcı ile dünyanın en büyük koşularından biri olmak yolundaki hedefini devam ettiriyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.