Mehmet Büyükekşi: Rusya ile ekonomik ilişkiler düzeliyor

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusa ile Türkiye arasındaki ihracat ithalat verilerini açıkladı. Buna göre yeni yılın ilk dört ayı itibariyle Rusya ile Türkiye arasındaki ihracat yüzde 30, ithalat ise yüzde 15 artış gösterdi.

Mehmet Büyükekşi: Rusya ile ekonomik ilişkiler düzeliyor
Mehmet Büyükekşi: Rusya ile ekonomik ilişkiler düzeliyor vadi

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye - Rusya arasındaki ihracat ithalat verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Buna göre Mehmet Büyükekşi, ilk 4 ayda Rusya'ya ihracatın yüzde 30 arttığını kaydederek, "Mayısta çok daha yüksek ihracat artışı bekliyoruz" şeklinde konuştu.

TİM tarafından düzenlenen "Türkiye-Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Serbest Bölgesi İş Forumu"nda konuşan Mehmet Büyükekşi, son dönemde ülkeler arasındaki ilişkilerin tekrar rayına girmesinin, petrol fiyatlarındaki toparlanma ve Rus ekonomisinin yeniden büyümesi ile birlikte ticari ilişkilerimizdeki olumsuz trendin tersine dönmeye başladığını dile getirdi.

Mehmet Büyükekşi, Rusya ile ikili ticarette geçen yıllarda yaşadıkları kaybın telafi edilmeye başlandığını belirterek, ilk 4 ayda, Rusya'ya ihracatın yüzde 30, Rusya'dan ithalatın yüzde 15 arttığını, mayıs ayında çok daha yüksek ihracat artışı beklediklerini aktardı.

Rusya ile ticari ilişkilerin eski seviyesine dönmesi için çalıştıklarını anımsatan Büyükekşi, "Bunun için Rusya'ya ihracatta yaşadığımız sorunların çözülmesi büyük önem arz ediyor. Vize konusunda yaşanan sorunlar ve gümrüklerde uzun bekletme ile yüksek oranda sigorta ile depozito bedelleri tahsil edildiği şikayetleri alıyoruz. Bu engellerin kaldırılması karşılıklı ticaretimiz açısından çok önemli"

Kaynak: http://www.kredihaber.net/rusya-ile-ekonomik-iliskiler-duzeliyor/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Fenerbahçe-Beşiktaş Maçını Canlı İzle,Lig Tv İzle.. İDDİA TAHMİNİ
Fenerbahçe-Beşiktaş Maçını Canlı İzle,Lig Tv İzle.. İDDİA TAHMİNİ