Mersin, Dünyaca Ünlü Sporcuları Ağırlıyor

Mersin, uluslararası satranç turnuvasına ev sahipliği yapıyor. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından organize edilen “Mersin Yenişehir Belediyesi Uluslararası Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası”na 12 ülkeden 34'ü unvanlı toplam 169 sporcu katılıyor. Dünyaca ünlü sporcularla Türk sporcuları Mersin’de bir araya getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten TSF Başkanı GülkızTulay,uluslararası turnuvaların Türk sporcuların gelişimine de önemli katkı sağladığını söyledi. Satranç sporunun dokunduğu hayatlarda fark yarattığını vurgulayan Tulay, “Satranç sporu, çocuklarımızın hayatta doğru kararlar almalarını ve yaptıkları hamlelerin sonuçlarını önceden düşünmelerini sağlar. Satranç, çocuklarımıza gelecek vadeden bir spordur” dedi.

Mersin, Dünyaca Ünlü Sporcuları Ağırlıyor
Mersin, Dünyaca Ünlü Sporcuları Ağırlıyor vadi

Mersin Yenişehir Belediyesi’nin desteğiyle TSF Mersin İl Temsilciliğinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen turnuva Rusya, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve İran başta olmak üzere 12 ülkeden çok sayıda Büyükusta (GM) ve kategorilerinde ünlü sporcuları buluşturuyor. Turnuvada, Rusya’dan GM AntonDemchenko, Gürcistan’dan GM ShanavaKonstantıne, İran’dan GM AmirrezaPourramezanali, Türkiye’den GM Mustafa Yılmaz, GM Kıvanç Haznedaroğlu ve GM Vahap Şanal hamle yapıyor.

Turnuvanın hafta sonu yapılan açılış törenine, Mersin Vali Yardımcısı Mahmut Halal, Mersin Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Belediye Başkan Yardımcısı Hayrullah Yücesoy,Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Tarakçı,Belediye Kültür Müdürü Mahmut Alan, TSF Başkanı GülkızTulay, TSF Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Temamoğullarıve TSF Disiplin Kurulu Başkanı Tahsin Aktarkatıldı.

Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç açılışta yaptığı konuşmada, uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Ahmet Tarakçı ise kitleleri peşinden sürükleyen spor branşlarından birinin de satranç olduğunu belirterek, “Ülkesini, bayrağını seven gençlere katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE SATRANÇ ÜLKESİ OLACAK”

Turnuvanın açılışında konuşan TSF Başkanı GülkızTulay, uluslararası turnuvaların Türk sporcuların gelişimine büyük katkı sağladığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Satranç sporu dokunduğu hayatlarda fark yaratıyor. TSF olarak geçtiğimiz ay örnek bir projeye daha imza atarak, hükümlü/tutuklu çocukları satrançla buluşturuyoruz. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile yaptığımız çalışmayla, hükümlü çocuklarımız için 41 Satranç Sınıfı ve 31 Bahçe Satrancı yaparak, dezavantajlı çocuklarımızı da satrancın büyülü dünyası ile bir araya getireceğiz. TSF olarak Türkiye’yi satranç ülkesi yapmak için çıktığımız yolculukta, 81 ilimizde 919 ilçemizde herkesi satranç sporu ile tanıştıracağız.

Türk satrancı son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirerek lisanslı sporcu sayısında futbolu bile geride bırakarak 698 bin lisanslı sporcu ile Türkiye’de tüm spor branşları içerisinde ilk sıraya yerleşti. Organizasyon yeteneği ile de Avrupa ve dünya satranç camiasından büyük övgüler alan Federasyonumuz, projeleri ve etkinlikleri ile de adından söz ettirmeye devam ediyor.”

Mersin Yenişehir Belediyesi Uluslararası Cumhuriyet Bayramı Satranç Turnuvası’nda mücadele eden tüm sporculara başarılar dileyen Tulay, TSF Mersin İl Temsilciliği heyetini de özverili çalışmaları dolayısıyla tebrik etti.

Hafta boyunca devam edecek ve 9 tur oynanacak turnuva 29 Ekim Cumartesi günü sona erecek. Turnuva sonunda sıralamaya ve kategorilere giren sporculara toplam 48 bin 600 TL ödül verilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Fenerbahçe-Beşiktaş Maçını Canlı İzle,Lig Tv İzle.. İDDİA TAHMİNİ
Fenerbahçe-Beşiktaş Maçını Canlı İzle,Lig Tv İzle.. İDDİA TAHMİNİ