TED Rönesans Koleji Kediler İçin Moto-İzolasyon Projesi İle Araştırma Ödülü Aldı

Kışın ısınmak için araba motorlarına giren kedileri korumak üzere yaptıkları proje, TED Rönesans Koleji’ne ödül getirdi. Bilim Kahramanları Derneği tarafından 13.sü düzenlenen ve “Yaşam Ortaklarımız Hayvanlar” temasıyla yapılan “Bilim Kahramanları Buluşuyor” First Lego League FLL turnuvasına katılan TED Rönesans Koleji öğrencileri, Kediler İçin Moto-İzolasyon projesi ile Araştırma Ödülü’nü kazandı. Okulun ROBOTEDRON takımı, soğuk havalarda araba motor bloklarına yerleşen kedileri zarar görmeden araçlardan uzaklaştırılmasını sağlayacak bir sistem geliştirdi.

TED Rönesans Koleji Kediler İçin Moto-İzolasyon Projesi İle Araştırma Ödülü Aldı
TED Rönesans Koleji Kediler İçin Moto-İzolasyon Projesi İle Araştırma Ödülü Aldı vadi

 

Verdiği disiplinlerarası eğitim modeli ile çok yönlü bireyler yetiştirmeyi hedefleyen TED Rönesans Koleji; aldığı Araştırma Ödülü ile başarılarına bir yenisini ekledi.

Bilim Kahramanları Derneği tarafından bu yıl 13.sü düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor / FLL turnuvasına katılan ROBOTEDRON takımı, Araştırma Ödülü aldı. Turnuva kriterlerine göre Araştırma Ödülü; sorunu en iyi şekilde tanımlamış, detaylı bilgi kaynaklarına erişmiş, sağlam analiz yapmış ve konunun uzmanlarıyla en iyi şekilde etkileşime geçmiş takımlara veriliyor.

 

Kediler İçin Moto-İzolasyon Projesi

Bu sezon “Yaşam Ortaklarımız Hayvanlar” temasıyla yapılan turnuvada takımlar “tüylü, kanatlı, yüzgeçli dostlarımız” için sorunları tespit edip çözümler ürettiler. TED Rönesans Koleji’nin takımı ROBOTEDRON, sokak hayvanları konusundaki duyarlılığını onlar için bir çözüme dönüştürdü. Takım, kışın ısınmak için araba motorlarına giren kedileri koruyacak bir yöntem geliştirdi: Kediler İçin Moto-İzolasyon Projesi.

Proje; Kedilerin, kışın veya soğuk havalarda, ısınmak ve korunmak amaçlı arabaların motor kısımlarına girmeleri ve bu nedenle araç sahipleri tarafından kedilere verilebilecek zararların önlenebilmesini amaçlıyor. Soğuk havalarda araba motor bloklarına yerleşen kedilerin zarar görmeden araçlarda uzaklaştırılmasını sağlayacak projede bir adet 180 derecelik hareket sensörü ve bir adet kedi kovucu ultrasonik ses cihazı kullanılıyor. Hareket sensörü aracın ön tampon kısmına yerleştirilerek kedilerin motor bloklarına girmeden algılanabilmelerini sağlanıyor. Böylece kedi, algılandığı anda motor bloğuna yerleştirilen ultrasonik ses cihazı devreye giriyor.

Hareket sensörü ile algılanan kedilerin, ultrasonik ses cihazı ile ortamdan uzaklaştırılması hedefleniyor. Projenin en önemli özelliği, sistemin manuel olarak ta kullanılabilmesi. Yani kedi sıcaklığından dolayı motorda ise bile, sürücü aracı çalıştırmadan önce sistemi çalıştırarak kedinin zarar görmeden uzaklaşmasını sağlayabiliyor.

 

 

 

 

TED Rönesans Koleji Hakkında:

 

Rönesans Holding ve Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Türk Eğitim Derneği işbirliğiyle kurulan TED Rönesans Koleji, 2014-2015 eğitim öğretim yılında İstanbul Küçükyalı’da faaliyete geçti. Rönesans Eğitim Vakfı iştiraki olan okul kar amacı gütmüyor ve kaynaklarını, öğrencilerini çok yönlü birer dünya vatandaşı olarak yetiştirme misyonu doğrultusunda kullanıyor.

TED Rönesans Koleji, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde, deneyimli Türk ve yabancı öğretmenleriyle eğitim veriyor. Kolejde; İngilizce birinci yabancı dil, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Rusça ise ikinci yabancı dil olarak öğretiliyor.

Uluslararası Standartlarda Eğitim

Öğrencilerini sosyal sorumluluk duygusu yüksek, özgüven sahibi, donanımlı ve geleceğin lider vatandaşları olarak yetiştirme amacıyla yola çıkan TED Rönesans Koleji, dünyanın saygın kurumları ile işbirliği içerisinde özel akademik programlara eğitim müfredatında yer veriyor.

Kolej, Kasım 2014 itibariyle "Cambridge Eğitim Programlarını Uygulama ve Değerlendirme" yetkisine sahip uluslararası okul olma statüsü kazandı. Yabancı dil eğitiminde dünyaca kabul gören bu sertifika kapsamında, eğitime öğrenciden değil öğretmenden başlanıyor. Eğitim alan öğretmenler de, öğrencilere farklı düşünme, üretici gelişim, düşünebilme yetisi, analiz becerisi, üretme, sentezleme amaçlarını da içeren eğitimler veriyor.

İngilizce dil eğitiminde Avrupa Ortak Diller Çerçeve Programı esas alınarak hazırlanmış ve TED okullarında uygulanmakta olan K12 bütünlüğündeki TED’e özgün İngilizce müfredatı uygulanıyor. Kolej, dünya çapında en çok tanınan sertifikalardan biri olan “Cambridge Uluslararası Genel Ortaöğretim Eğitimi Sertifikası’nı (IGCSE) da alarak öğrencilerine, dünyanın her yerinde yükseköğrenim kurumlarına girişte güvenilir bir kaynak sunuyor.

Aynı zamanda yurtdışındaki üniversitelerde okumak isteyen öğrencilere üniversite kabulünde avantaj sağlayan Advanced Placement (AP) Programı, hayallerindeki mesleklere ilişkin yeterlikleri kazandırmaya hizmet eden BTEC (Business and Technology Education Council) Programı ve çift diploma imkanı sunan TED-Kanada Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Değişim Programı ile anasınıfından itibaren öğrencilerinin geleceklerini şekillendiriyor.

LEED Altın Sertifikalı İlk Özel Okul

Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve dünyanın en önemli gönüllü sertifikalarından biri olan LEED Altın Sertifika’yı almaya hak kazanan ilk kolej olan TED Rönesans binası, tamamen çevreci bir yaklaşımla tasarlandı. Toplam 20.000 metrekarelik alanda 1.200 öğrenciye eğitim veren TED Rönesans Koleji, 38 milyon TL yatırımla kuruldu. Okul; kapalı spor salonu, çok amaçlı salon, sanat atölyeleri, hobi ve etkinlik alanlarını içeriyor. Yaklaşık 8.000 metrekarelik açık alanda ise 3 basketbol sahası, etkinlik alanı, oyun terası ve bahçeler bulunuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.