Yakıtların Yanması İçin Doğrulama İşlemi

İçinde yer alan gaz çeşitleri ve karbon gibi zararlı maddeler sebebiyle sera gazı, kontrol edilmesi gerekli bir gazdır.

Yakıtların Yanması İçin Doğrulama İşlemi
Yakıtların Yanması İçin Doğrulama İşlemi Seobaz

İçinde yer alan karbon ve gaz çeşitleri gibi zararlı maddeler nedeniyle sera gazı, kontrol edilmesi gereken bir gazdır. Bu gazların atmosferde hapsolmasına bağlı olarak meydana gelen küresel ısınma da bu gazların bir diğer boyutudur. Bu gazın denetlenmesini ve raporlanmasını sağlayan sera gazı doğrulama qsicert gazın risk yaratabileceği alanları kapsamaktadır.

Yakıt Yanması Kaynaklı Emisyonlar

İşletmelerde sera gazı doğrulama kapsamında olan bir diğer işlemdir. Yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan emisyon, standart yöntemler kullanılarak izlenir ve raporlanır.

  • Hizmetin kapsamı, ısıl gücü 20MW üstünde olan tesislerde yakıtların yakılması için tüm tesisteki emisyonlar ve proses gidisi olarak kabul edilen yakıtlardan kaynaklanan emisyonlardır.
  • Yakıtların yanması kaynaklı olan raporlarda buhar kazanları, fırın ve çeşitleri, alev bacaları, ocaklar, motorlar, türbinler, sanayi ocakları, yıkayıcı kuleler gibi ekipman ve makinelerdir. Ancak kapsama nakliye amaçlı kullanılmakta olan içten yanmalı motor ve makineler dahil tutulmayacaktır.
  • Yanan yakıt kapsamında, kömür (çeşitleri olan linyit, antrasit vs.), doğal gaz, biyo gaz, bütan, propan, LPG, akaryakıt, ağır yağ, canlı organizmadan elde edilen biyolojik materyal, tehlikeli olmayan atıklar, artıma çamuru, yüksek fırın gazı, rafineri gazı değerlendirilmektedir.
  • Raporlama işlemlerinde söz konusu gazların yanmasına bağlı oluşan emisyonlar izlenir ve raporlanır. Bunun için belirlenen tebliğ kapsamında bu faaliyetler standart biçimde gerçekleşir.
  • Atık gazların yıkanması işlemi raporunda tüketilen karbonat miktarına göre hesaplamalar gerçekleşir. Maddelerin ulusal ve uluslararası standartları dikkate alınır.
  • Alev bacalarından kaynaklı emisyonlarda da yine yılık plan dahilinde tebliğe uygun biçimde raporlamalar gerçekleşir.

Çok Sayıda Sektörde Doğrulama İşlemi

Faaliyetlerini sera gazı doğrulama alanında sürdüren qsicert, petrol rafinasyon, demir çelik sanayi doğrulama, mineral sanayi doğrulama, birincil alüminyum doğrulama gibi sektörlerde raporlama, doğrulama, denetleme faaliyetleri göstermektedir. Bu uygulamalarda teknik uzman, doğrulayıcı ve baş doğrulayıcı görev almaktadır. Her birinin görev kapsamı farklı olup sistemin hatasız biçimde işlemesini sağlamayı hedeflemektedirler. Bunu yaparken de ilgili tebliğ maddeleri dikkate alınır. Sera gazının denetlenebilirliği ve doğrulanması işlemleri hakkında daha fazla bilgi için iletişime geçilebilir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Fenerbahçe-Beşiktaş Maçını Canlı İzle,Lig Tv İzle.. İDDİA TAHMİNİ
Fenerbahçe-Beşiktaş Maçını Canlı İzle,Lig Tv İzle.. İDDİA TAHMİNİ