YENİ YILDA YENİ BESLENME TRENDLERİ

Daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme alışkanlıkları edinmenin 2017 hedefleri arasında ilk sırada olması gerektiğini vurgulayan Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, yeni yılın beslenme trendlerini “Yiyecek israfı yapmamak, küçük porsiyonlara yönelmek, zengin proteinlerle beslenmek, keçi etine yönelmek, sebze, meyve tüketmek ve daha çok hareket etmek” olarak sıraladı.

YENİ YILDA YENİ BESLENME TRENDLERİ
YENİ YILDA YENİ BESLENME TRENDLERİ vadi

Daha iyi ve sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme alışkanlıkları edinmenin 2017 hedefleri arasında ilk sırada olması gerektiğini vurgulayan Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, yeni yılın beslenme trendlerini “Yiyecek israfı yapmamak, küçük porsiyonlara yönelmek, zengin proteinlerle beslenmek, keçi etine yönelmek, sebze, meyve tüketmek ve daha çok hareket etmek” olarak sıraladı.

 

İlk günlerine hazırlandığımız 2017’nin güzel geçmesi için aklımızdan çıkarmamamız gereken en önemli başlıklar arasında, ‘yeterli ve dengeli beslenme’ ve ‘düzenli olarak fiziksel aktivitelerde bulunmayı hayatımızın bir parçası haline getirmek’ yer alıyor. Bu klasik tanımlamanın dışında günümüzde beslenme alışkanlıkları da yapılan araştırmalar ve toplumların yaşadıkları gelişmeler ışığında değişime uğruyor, her geçen yıl farklı amaç ve beklentiler doğrultusunda farklı eğilimler doğuyor. Herbalife Beslenme Danışma Kurulu üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, 2017 yılının beslenme trendlerini paylaştı:

 

Yiyecek İsrafı Yapmayın

ABD’de yapılan araştırmalar insanların son yıllarda giderek daha az yiyecek israfı, yemek hazırlama sırasında daha az su ve enerji sarfiyatı amaçlı değişimlere yöneldiklerini gösteriyor. Daha konsantre, daha az emek sarf edilerek hazırlanan ve doğal imkanlarla daha uzun süre kullanma şansı yaratan gıdalar, bu değişikliklerin başında geliyor. Pek fazla farkına varmadığımız bu gerçek, belki de 2017’de tüm dünyaya yayılan bir akım haline gelebilir.

 

Küçük Porsiyonlara Yönelin

Bu yıl giderek artması beklenen başka bir akım da yiyeceklerin daha küçük porsiyonlarla servis edilmesi! Hatta bazı restoranlarda arzunuza göre yarım porsiyon seçenekleri bile sunulmaya başladı. Böylece hem daha az yemeye, hem de daha az israfa yöneltici uygulamaların artması, farkındalığın yayılması bekleniyor.

 

Zengin Proteinlerle Beslenin

Her yıl yeniden karar verilip başlanan ama birkaç hafta içinde pes edip bırakılan çeşit çeşit diyetler, zayıflama reçeteleri bu yıl da bazılarımızın akıl defterlerini meşgul edecek gibi görünüyor. Ama bu yıl farkındalığı artan bir başka trend daha var: Sağlıklı proteinlerden zengin beslenme! Yeni yılın beslenme trendleri bununla da sınırlı kalmıyor. Evet, artık beyaz etin doğru hazırlanmaması halinde masum olmadığını, kırmızı etin yağsız kısmından hazırlanıp doğru şekilde pişirildiğinde çok besleyici ve sağlıklı olduğunu; vücudumuzun sağlıklı yağlara da bir miktar ihtiyacı olduğunu ve yağların, yeterince karbonhidrat tüketilmediği takdirde kolayca eritilemeyeceğini çok daha iyi biliyoruz.

 

Her ne kadar ABD ve Avustralya gibi bazı ülkelerde, et piyasasının yaşadığı sıkıntıları hafifletmek ve daha sağlıklı proteinler sunabilmek amacıyla bitkisel bazlı proteinlerden neredeyse et tadı verecek düzeyde özel gıdalar hazırlansa da, 2017 yılı için bunun çok da yaygınlaşamayacağı aşikâr. Bunun yerine yağsız kırmızı eti, günlük protein ihtiyacımızın bir kısmını karşılayacak şekilde yağsız tavada, ızgarada ya da daha da iyisi haşlama şeklinde hazırlayarak tüketmek, bu yıl da günlük beslenmemizin değişmez parçası olacak gibi. Beyaz etin masum olduğu efsanesi çok yaygın, ancak tavuk ya da hindi fark etmez, derisi ile pişirilip tüketildiğinde veya yağlı butlarına bir de sos ekleyip sunulduğunda pek de masum olmadıklarını söyleyebiliriz. Hatta çok yararlı bir besin kaynağı balık bile, doğru pişirilmediğinde lezzetli de olsa sağlıksız hale gelebilir.

 

Keçi Etine Yönelin

Son günlerde pek çok mekânda başlayan yeni bir akım, aslında bize pek de yabancı değil. Orta ve Doğu Anadolu’nun yanı sıra Ege’deki pek çok yörede de yaygın olarak tüketilen keçi eti, bu yıl çok konuşulacak konuların başında geliyor. Keçi eti dünyanın üçte ikisinde çok yaygın tüketilen bir besin. Hem diğer et çeşitlerine göre daha az yağ içeriyor, hem de eti ve sütüyle yüksek bir protein kaynağı. Dikkat çeken bir başka nokta da şu ki, kemik ve eklem sağlığı için, cildinizin güzel görünmesi, beyin ve bağırsaklarınızın düzgün çalışması için gerekli bir başka özel protein olan kolajen, özellikle de hücreler arası kolajen, en çok keçide bulunuyor.

 

Sebze ve Meyve Tüketin

Sadece vegan tipi beslenenler değil bu yıl herkes daha fazla sebze ve meyve tüketecek. Sağlıklı bir yaşamın temel koşullarından birinin sağlıklı beslenmek, bunun da ana şartının çeşitli ve dengeli beslenmek olduğunu artık tüm medya kaynaklarında görmek mümkün. Sağlık otoriteleri de bu yıl bu konuya daha fazla eğilecekler gibi görünüyor çünkü sağlıklı beslenerek hastalıklardan korunmak, daha sağlıklı yaşamak ve daha sağlıklı yaşlanmak gerçeğini artık tüm bilim dünyası kabul etmiş durumda. Daha fazla sebze ve meyve tüketerek, karbonhidrat, protein ve yağları kararında ve dengeli şekilde sınırlayıp, 2017’nin bizim için yeni bir başlangıç olmasını sağlamak mümkün.

 

 

Hareket Edin

Trendler ne olursa olsun değişmeyen bazı gerçekler her zaman akılda tutulmalı. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sağlıklı bir kiloda olmalısınız. Her zaman ölçülü yemeli, gün içerisinde azar azar ama sık sık yiyerek gün boyu enerjik ve dinç kalmalısınız. Yeterli ve dengeli derken her çeşit besin grubundan günlük diyetinize eklemeler yapmanız gerektiğini akılda tutmalısınız. Ve elbette hareket! Düzenli olarak yapılacak fiziksel aktivite hayatınızın bir parçası haline gelmeli, her fırsatı hareket etmek için değerlendirmelisiniz, eski bir deyişle “İşleyen demir ışıldar.”

 

Yılın ilk günlerinden kendiniz için bir iyilik yapabilir beslenme düzeninizi daha sağlıklı bir hale getirip, yıl boyu bu düzenin sağlınıza olan faydasının keyfini sürebilirsiniz. Hepinize güzel bir yıl dilerim...

 

Herbalife Ltd. Hakkında

Herbalife, 1980 yılından bu yana insanların yaşamlarını değiştiren ürünler sunan global bir beslenme şirketidir. Herbalife’ın beslenme, kilo kontrolü ve kişisel bakım ürünlerine 90’ın üzerinde ülkede, Bağımsız Herbalife Üyeleri aracılığıyla ulaşılmaktadır.

Herbalife, dünya genelinde yetersiz beslenme ve aşırı kilo problemlerine karşı yüksek kaliteli ürünler sunarak mücadele etmede kararlılıkla ilerlemektedir.

Herbalife Aile Vakfı (HFF) ve Casa Herbalife programlarını destekleyerek yeterli beslenme imkanına sahip olamayan çocukların iyi beslenmelerini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca Cristiano Ronaldo, LA Galaxy ve diğer pek çok şampiyon sporcunun da içinde bulunduğu 190’dan fazla dünya çapında sporcu, takım ve etkinliğin sponsorluğunu yapmaktadır.

Dünya üzerinde 7 bin 800’den fazla çalışanı bulunan Herbalife, 2014 yılındaki net satışlarını 5 milyar dolar olarak açıklamıştır.

Herbalife International’e bağlı bir şirket olarak Türkiye’deki faaliyetlerine Mart 1998’de başlayan Herbalife International Ürünleri Ticaret Ltd. Şti., Herbalife ürünlerinin Türkiye’ye ithalatını yapmaktadır. Şirket, Türkiye Doğrudan Satış Derneği’nin ve merkezi Belçika Brüksel’de bulunan Uluslararası Beslenme Destek Ürünleri Dernekleri Birliği IADSA’nın Türkiye Temsilcisi’dir.

Herbalife ürünleri, Bağımsız Herbalife Üyeleri aracılığıyla satışa sunulur.

Herbalife, tüketiciyi korumada Altın Standart sunmaktadır.

Herbalife, Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nin Resmi Beslenme sponsorudur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Kaptan Galatasaray’ı Yalnız Bırakmıyor
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.
Seramiksan, bu hafta deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşıyor.